Cookie
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.
Elfogadom

Magyarország különösen rossz fényben tűnik fel a vámokat megalapozó amerikai jelentésben

Az új amerikai vámpolitika súlyosan érinti a magyar gazdaságot, különösen az autóipari exportot. Noha politikailag kedvezőbbé vált Budapest és Washington viszonya Donald Trump hatalomra kerülésével, a gazdasági következmények kifejezetten kedvezőtlenek lesznek itthon. Ráadásul a vámok kivetését megindokló amerikai elemzésben az egyik legtöbbet emlegetik a hazai gyakorlatokat, köztük a közbeszerzési rendszer átláthatatlanságát és a diszkriminatív magyarországi különszabályokat – írta meg a Válasz Online.

Az USA az EU-s termékek vámját 5%-ról 20%-ra, az autókét és alkatrészekét 25%-ra emelte. Magyarországon ez főként a győri Audi gyárat érinti, amely tavaly 33 ezer autót exportált az USA-ba.

Az autóipari kivitel (autók, alkatrészek és akkumulátorok együtt) a teljes magyar export 40%-át adja, vagyis különösen kitett a változásnak.

A Mercedes kecskeméti és a BMW debreceni gyára is érzékenyen érintett. A termelés átszervezése már folyamatban van, és a német cégek egy része az USA-ba helyezhet át kapacitásokat, hogy elkerüljék a vámokat. Ez veszélyeztetheti a magyarországi gyártás jövőjét.

Amint arról írtunk, az osztrák gazdaságkutató intézet, a wiiw számításai szerint Magyarország szenvedi el a hatodik legnagyobb veszteséget az új amerikai vámok miatt. Az export értéke 0,37%-kal, a GDP pedig közvetlenül 0,16%-kal csökkenhet. Hosszabb távon a magyar export visszaesése 0,459%-os lehet, figyelembe véve az európai ipar zsugorodását is. 

Mindez ráadásul akkor történik, amikor a magyar kivitel már eleve gyenge: 2025 februárjában az EU-ba irányuló export 8%-kal csökkent, a külkereskedelmi mérleg pedig 520 millió euróval romlott.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország akár profitálhat is a válságból, ha a német cégek ide helyezik át a termelést az alacsonyabb bérek miatt. Ugyanakkor Bod Péter Ákos volt jegybankelnök ezt vitatja: szerinte a kormány még mindig túl optimista a 2025-ös növekedési előrejelzéseivel (jelenleg 2,5%).

Reálisabbnak tartja a 2% alatti növekedést – különösen, ha a gyógyszeriparra is kiterjednek az amerikai vámemelések.

Magyarország különösen rossz fényben tűnik fel a vámokat megalapozó amerikai jelentésben

Az amerikai kormány új vámintézkedéseit alátámasztó dokumentumban Magyarország kiemelten negatív példaként szerepel.

Összesen 19 alkalommal említik az országot – többször, mint Németországot vagy Lengyelországot.

A jelentés szerint a magyar közbeszerzések „nem mindig átláthatók” és gyakran külföldieket zárnak ki – sőt, néha kínai cégeknek kedveznek. A korrupciós kockázatokat az amerikai kormány szó szerint „mély aggodalomra okot adónak” nevezte. Az amerikai kritikák kiterjednek a gyógyszerár-támogatási rendszerre, a szabványokra és az ügyvédi kamarai kötelezettségre is.

Ez különösen érdekes annak fényében, hogy a magyar kormány Brüsszelt okolja a vámháborúért, miközben az USA szerint számos probléma a tagállami túlszabályozásból ered – amiben Magyarország élen jár.

Forrás: Magyarország különösen rossz fényben tűnik fel a vámokat megalapozó amerikai jelentésben - Portfolio.hu