Cookie
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.
Elfogadom

Trendek és kihívások a lízingkockázatok kezelése terén - Interjú Hegedűs Renátával, a Risk Bizottság új vezetőjével

Trendek és kihívások a lízingkockázatok kezelése terén - Interjú Hegedűs Renátával, a Risk Bizottság új vezetőjével

1. Melyek a lízingpiac legfontosabb kockázati tényezői jelenleg Magyarországon?
A teljes lízingpiac legnagyobb kihívása maga a beruházások elmúlt években tapasztalt visszaesése. Bár logikus döntés volt a cégek részéről, hogy tudatosan visszafogják beruházásaikat és csak a legszükségesebbeket végzik el, azonban mégis felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van-e erre vagy pedig túlzott óvatosságról van szó. Éppen ezért a kockázatkezelés terén még fontosabbá vált a cégek aktuális pénzügyi számainak és jövőbeni terveinek megfelelő elemzése, továbbá a finanszírozni kívánt eszközök értékelése, a megfelelő Value Line meghatározása.

2. A lízingcsalások terén mi jellemzi a hazai piacot?
Azt gondolom, hogy az óriási csalások szerencsére továbbra sem jellemzők Magyarországon, azonban a két legjellemzőbb forma, a SOT (sale out of trust), illetve a valós eszköz mozgás nélküli szállítói csalásra mindig éberen kell ügyelnie a finanszírozóknak.  A megfelelő kontrollok meglétével szerencsére így könnyen detektálhatók, kiszűrhetők a csalási kísérletek már a folyamat elején.

3. Milyen kihívásokkal, problémákkal szembesülnek a lízingcégek a kockázatkezelés terén, és milyen megoldásokra lesz szükség?
Véleményem szerint a jövőben az egyik legnagyobb kihívás, hogy a nemzetközi elvárásoknak való megfelelést (ESG, Sustainability) át tudjuk ültetni a mindennapi gyakorlatba, amihez azonban elengedhetetlen, hogy a piac minden szereplője megfelelő ismeretekkel bírjon ezekben a témákban. Rövid és hosszú távon is nélkülözhetetlen a szakmai fórumok megteremtése a lízingpiac összes szereplőjének bevonásával, melyek segítségével a megfelelő edukációt, ismereteket el tudjuk juttatni a nagyvállalatoktól egészen a KKV-kig. Erre kiváló példa a Magyar Lízingszövetség által megszervezett ESG munkacsoport is.

4. Milyen változásokra lenne szükség a lízingcégek kockázatkezelési gyakorlatának javítása érdekében, és milyen szektoron kívüli partnerek együttműködésére kell ehhez?
Egyértelmű, hogy a kockázatkezelés területén is foglalkoznunk szükséges a digitalizációval és a mesterséges intelligencia megjelenésével. Első körben az a feladatunk, hogy közös gondolkodással feltérképezzük, melyek lesznek azok a területek, ahol az új technológiák, megoldások leginkább alkalmazhatók a lízing szempontjából.

5. Mint a Risk Bizottság új vezetője, milyen célokat szeretne elérni a következő években?
Elsődleges célom az, hogy továbbra is magas minőségben tudja a bizottság támogatni a tagvállalatok munkáját a szakmailag legmegfelelőbb közös álláspontok kialakítása terén. Korábban a moratórium és a kamatstop kérdésében sikerült olyan eredményeket elérnünk, amelyek a bizottságban végzett munka hatékonyságát és nélkülözhetetlenségét bizonyították.