November 1-jétől az eddigi 5% helyett 3,5%-os fix kamattal lesznek igénybe vehetők a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások számára a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékei. Egy 100 milliós, 10 évre felvett hitel esetében ez több mint negyedével kisebb finanszírozási terhet jelent a vállalkozásoknak, emellett a garanciadíjakat is elengedik 2025 közepéig.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta:
- legalább 3%-os gazdasági növekedés elérése a kormány célja jövőre, ehhez legalább 6%-os vállalati hitelállomány-növekedésre van szükség,
- a kormány új, 21 pontos akciótervéből 8 érinti közvetlenül a kkv-kat, fokozatosan jelentik be ezeket,
- november 1-jétől él az első változtatás, amelynek értelmében
a beruházási típusú Széchenyi Kártya-hitelek 5%-os kamatát 3,5%-ra csökkentik.
A kamatcsökkentés négy terméket érint:
- Széchenyi Beruházási Hitel MAX+
- Széchenyi Lízing MAX+
- Széchenyi Mikrohitel MAX+
- Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+.
Ha úgy tetszik, dupla akcióról van szó: az alacsonyabb kamat mellett 2025 közepéig a Garantiqa a közelmúltbeli bejelentésnek megfelelően elengedi a garanciadíjakat is a vállalkozásoknak.
10 éves 100 milliós hitel esetében közel negyedével csökken a kamatteher, a garanciadíj elengedése pedig közel félmillió forint megtakarítást jelent.
A program eddigi eredményeiről Szabados Richárd elmondta: a Széchenyi Kártya Program keretében
- 2020 júniusától 2024 októberéig 256 100 db hitelkérelmet fogadtak be 9457 milliárd forint értékben,
- ebből csaknem 177 ezer kérelem esetében történt meg a szerződéskötés, így
- 5826 milliárd forint hitelösszeg segítette a vállalkozásokat.
A jelenleg futó, 2022 decembere óta elérhető SZKP MAX+ hitelprogram során közel 90 ezer hiteligénylést fogadtak be a bankok 3300 milliárd forintot meghaladó értékben.
A szerződéses darabszám 30%-a, a hitelvolumen több mint 20%-a kötődik jelenleg beruházásokhoz, ezeket az arányokat egyértelműen növelni szeretné a kormány az intézkedéssel. Az átlagos beruházási hitelösszeg jelenleg több mint 80 millió forint, lízing esetében 15 millió forint feletti.
Budapest, Pest megye, Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyék értek el eddig 5% feletti részesedést a programban, és a hitelfelvételek 60%-át a nagykereskedelem, a kiskereskedelem, az építőipar, az ingatlanügyek és agrár ágazatok adták.
Direkt költségvetési hatással nem fog járni a változtatás, a programból visszacsorgó forrásokból finanszírozzák a kamatcsökkentést – válaszolta Szabados Richárd a Portfolio kérdésére. Az államtitkár a sajtótájékoztató során arra is utalt, hogy a Széchenyi Kártya Programot a jövőben átnevezhetik, és Demján Sándor nevét viselheti a progam.
Forrás: Itt a kormány bejelentése: novembertől jönnek a 3,5%-os hitelek - Portfolio.hu