A korábbi hónapokhoz hasonlóan továbbra is szárnyal a legnagyobb súllyal rendelkező járműgyártás és a villamos berendezések gyártása – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM). Azt írták, hogy a kormány 2023-ban egy számjegyűre csökkenti az inflációt, 2024-ben pedig helyre fogja állítani a gazdasági növekedést.
Biztató, hogy augusztushoz képest 1,2 százalékkal növekedett az ipari termelés szeptemberben – fogalmazott Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár, reagálva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggel közzétet adataira. A KSH szerint 2023 szeptemberében éves alapon 5,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene, a szezonálisan és munkanaphatásoktól megtisztított adatok szerint.
A politikus azt mondta, hogy, hogy a korábbi hónapokhoz hasonlóan továbbra is szárnyal a legnagyobb súllyal rendelkező járműgyártás és a villamos berendezések gyártása. Mindez jól mutatja, hogy
az autóipar, az elektromos járműgyártás, illetve az ehhez kapcsolódó ökoszisztéma egyre inkább az export és beruházás alapú magyar gazdaság húzóerejévé válik.
Az államtitkár megfogalmazása szerint a háború és a szankciók az egész unióban éreztetik hatásukat. A legfrissebb nemzetközi adatok szerint éves alapon Észtországban 11,9 százalékos, Írországban 27,3 százalékos, Szlovéniában 12,3 százalékos, míg az Unió egészében 4,4 százalékos mérséklődés volt látható. Kiemelte, hogy a kormány 2023-ban egy számjegyűre csökkenti az inflációt, 2024-ben pedig helyre fogja állítani a gazdasági növekedést. Ennek érdekében a kormány a Széchenyi Kártya Program folytatásáról döntött, így a vállalkozások 2024-ben is rendkívül kedvező feltételek mellett, a futamidő végéig fix, 5 százalékos kamat mellett vehetnek majd fel hitelt, így új beruházások, fejlesztések valósulhatnak meg az ipar területén is – fogalmazott Fábián Gergely.