- Tulajdonos:
- Cégvezető: Sződi János
- Székhely: 2220 Vecsés, Hertz u. 2.
- Telefon:
- Ügyfélszolgálati telefonszám:
- Email:
- Weboldal: Weboldal
A Magyar Autókölcsönzők Szövetsége 1995-ben alakult. Célkitűzései között szerepelt többek között a vagyonvédelem, gazdasági és jogi információk közreadása, érdekképviselet, érdekvédelem, együttműködés a rendőrséggel a közbiztonság és közrend javítására, jogalkotás figyelmének felhívása a jogi szabályozatlanságra, előadások, rendezvények szervezése, szakmai ajánlások kidolgozása.
A kezdeti időkben különös hangsúlyt kapott az oktatások megszervezése, mint a hamis okmányok felismerése, valutakezelés, hitelkártya ismeretek, devizakódex változásai, valamint a hatóságokkal való együttműködés a határátlépések jogosultságának ellenőrzésében. Az autókölcsönzők jól felfogott érdekük és vagyonuk védelmére a lehető legszigorúbb ügyfél-minősítési eljárást és biztosítéki/letéti rendszert léptettek életbe. A MAKSZ tagszervezetei a kezdetektől – 1996-tól – résztvevői voltak a Forma 1 Magyar Nagydíj szolgáltatói körének, elmondható, hogy ez a rendezvény az autókölcsönzés ünnepévé vált, hiszen ekkor ezres nagyságrendben adtak bérbe gépkocsikat.
A kiemelkedőnek számító 2019-es évben a magyar autókölcsönző szakma mintegy hétezer bérgépkocsival szolgálta ki a bel- és külföldi ügyfeleket, elérve a háromszázezer darab rövidtávú bérleti szerződésszámot. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezetkímélő flotta üzemeltetése (e- és hybrid autók), valamint a „car-sharing” korszerű megoldások bevezetése is.
A 2020-as év elejétől több hullámban érkező kovid járványhelyzet az egész világon néhány hét alatt csapás mért a teljes turizmusra, így a hazai autókölcsönző szakmát is rendkívül váratlanul és kedvezőtlenül érintette, amiből csak lassú kiút prognosztizálható. A MAKSZ a járványhelyzet kezelése érdekében szorosabbra fűzte együttműködését a turisztikai szakszervezetekkel, tagja lett a „Szövetségek szövetségének”, a Magyar Turisztikai Szövetségnek (MTSZA) és a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének is(VIMOSZ), amely a turisztikai szakma munkaadóinak „hangja”.
A MAKSZ története egybeesik a piacgazdaság kialakulásával, a hosszantartó gazdasági fejlődés feltételrendszerének megalapozásával, a „határtalan szabadság” következtében kialakult átjárható határokkal, melyeket a bűnözők felismertek és „hasznosítottak”. Negyedszázad alatt sokat változott, fejlődött a magyar turizmus, melynek aktív szolgáltatója/részese volt és jelenleg is az a magyar autókölcsönző szakma és érdekvédelmi szervezete, a MAKSZ.